Hayrabolu'nun düşman işgalinden kurtuluşun 99. yıl dönümü

Hayrabolu'nun düşman işgalinden kurtuluşun 99. yıl dönümü

Hayrabolu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kapalı Pazar Yerinde devam eden törende konuşan Belediye Başkanı Osman İnan, törende yaptığı konuşmada, Hayrabolu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bin yıldır bu topraklarda hüküm süren, büyük Türk Milletinin yegane ilkesi devlet töresi ve bağımsızlık olmuştur. Anadolu coğrafyası yüz yıllar boyunca, istilacı milletlerin hedefi haline geldiğini hatırlatan Başkan İnan şöyle konuştu ;

“Yaklaşık yüz yıl önce de, bu topraklara göz dikilmiş ve işgal edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek, büyük Türk Milletini ayağa kaldırmış ve kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Ecdadımız, kanlarını ve canlarına vererek bu toprakları vatan yapmışlardır. Milletçe verilen topyekün, bu mücadele sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Aziz Türk Milleti, her zaman birbirine sıkı sıkıya sarılmış, iç ve dış düşmanlara karşı birlik ve beraberliğini korumuştur. Bugün de bölgesinde ve dünyada parlayan bir yıldız olan Türkiye Cumhuriyeti, mazlumların umudu, düşmanların korkulu rüyasıdır. 99 yıl önce, tarihe altın harflerle, bu destanı yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehirlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Törende, Atatürk ilkokulu ve İhsan Korkmaz ilkokulu öğrencilerinden oluşan ekip, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunu temsili olarak canlandırdı.

Daha sonra, Süleymanpaşa Belediyesi folklor ekibi ve Keşan Belediye bandosu gösterilerini sundu.